Pięć nawyków ludzi sukcesu

 

„Uważaj na myśli, one tworzą słowagoal-729571_1280

Uważaj na słowa, one tworzą działania

Uważaj na działania, one tworzą nawyki

Uważaj na nawyki, one tworzą charakter Uważaj na charakter, on tworzy Twój los.”

(prawdopodobnie) Frank Outlaw

 

 

W literaturze znajdziesz mnóstwo książek poświęconych sukcesowi, sposobom jego osiągania. Każda z nich, jeżeli ją przeczytasz, zastosujesz się do zawartych w niej wskazówek i wdrożysz je w życie, może odmienić twoją przyszłość. Przed tobą opis pięciu zachowań, które wielu współczesnych ludzi sukcesu uznało i uznaje za kluczowe w osiągnięciu ich pozycji, majątku, prestiżu, spełnienia, szczęścia

Postanów, że wdrożysz te nawyki do swojego życia przez najbliższe 30 dni,  a zmiany, które zauważysz w sobie i wokół siebie, przyjemnie cię zaskoczą.

 

 

1. Znajdź czas na lekturę

Jeżeli się da, czytaj dużo. Postaraj się czytać każdego dnia, regularnie. Najsławniejsi ludzie podkreślają wagę czytania w osiąganiu sukcesu.

Karm swój umysł pozytywnymi przykładami wzorami ludzi, którzy przechodzili przez różnego rodzaju trudności, ale dzięki swojemu zdecydowaniu osiągnęli sukces. Każdy ludzki problem został chyba opisany wraz z historią jego

rozwiązania, więc czytaj.

Książki to najbardziej dostępne źródło mądrości pokoleń ludzi sukcesu i w ogóle osiągnięć naszej nauki, kultury, sztuki. Dzisiaj łatwiejsze do zdobycia niż kiedykolwiek wcześniej  w historii gatunku ludzkiego.

 • To czym karmisz swój umysł, wpływa na to, o czym myślisz, w jaki sposób się wypowiadasz i kim się stajesz.
 • Czytaj więcej niż oglądasz telewizji i więcej niż spędzasz czasu przy komputerze.

 

Musisz najpierw być odpowiednią osobą,  aby robić odpowiednie rzeczy,  aby następnie mieć to, czego pragniesz   Zig Ziglar

2. Prowadź dziennik, kalendarz, notatnik

Ludzie sukcesu prowadzą różnego rodzaju dzienniki,  w których zapisują swoje plany, przemyślenia, porażki  i sukcesy, aby móc później uczyć się z nich i wyciągać wnioski.

Prowadzenie dziennika jest również swojego rodzaju medytacją, która pozwala na lepsze przemyślenie zagadnień, na które nie masz czasu w codziennej gonitwie i sprawia, że umysł jest bardziej zrelaksowany i skoncentrowany na ważnych zadaniach, a nie na śmieciach.

 • Polecanym sposobem jest prowadzenie dziennika wieczorem przed snem
 • Wersją premium jest przeglądanie go jeszcze raz rano, przed rozpoczęciem dnia.

 

Jeżeli robisz rzeczy, które trzeba zrobić,  wtedy kiedy trzeba je zrobić, 

pewnego dnia będziesz robić rzeczy na które masz ochotę  wtedy, kiedy będziesz mieć na to ochotę.  Zig Ziglar

3. Ruszaj się, tak dużo jak możesz, nawet, jeśli ci się nie chce

Najlepiej na świeżym powietrzu. Stara prawda, że  w zdrowym ciele zdrowy duch, okazuje się mieć wiele potwierdzeń we współczesnej nauce.

Rób to, na co pozwala ci twój stan zdrowia. Może to

być pełnowymiarowy trening sportowy. Ale może też być spacer, basen – każda aktywność, która będzie stawiała przed twoim organizmem minimalne chociaż wymagania. Im więcej angażujesz się w aktywność fizyczną, tym lepiej się czujesz, tym bardziej wzrasta twoja samoocena.

 • Masz więcej energii, siły twoje ciało i twój mózg są lepiej dotlenione,  twoje serce lepiej pracuje, organizm oczyszcza się szybciej z toksyn.
 • 180 minut tygodniowo wysiłku fizycznego sprawi, że po pewnym czasie zaczniesz odczuwać pozytywną różnicę. Nawet, jeżeli nie kupujesz tego teraz w 100%; spróbuj, warto.

 

Pamiętaj, że najważniejsze jest nie to, co osiągasz, realizując cel,  lecz kim się stajesz, realizując go.

 

 

4.   Wstawaj wcześniej

Kto rano wstaje… Wszyscy to znają, nie wszyscy są co do tego przekonani. Czy naprawdę  warto poświęcać się, rezygnować z najlepszego czasu w łóżku, gdy jeszcze można „ukraść” te parę minut, po tym jak budzi zadzwoni po raz pierwszy? Większość ludzi sukcesu, jako jeden z kluczowych czynników swoich osiągnięć uznaje wyrobiony nawyk

wczesnego wstawania rano. Na początku dla wielu wiązało się to z wyrzeczeniami, ale później przyniosło benefity, przewyższające początkowe wyrzeczenia

 

I nie używaj argumentu: „To już nawet nie można się porządnie wyspać?”  Po pierwsze, należy się wysypiać – to podstawa normalnego funkcjonowania. Po drugie, faktycznie, poranne wstawanie może okazać się prawdziwym wyzwaniem, ale kiedy mu sprostasz, osiągniesz kilka korzyści:

 • więcej energii
 • lepsza organizacja czasu/życia
 • większe poczucie kontroli
 • lepsze zdrowie
 • wyższa samoocena

Tak naprawdę, ten punkt kryje w sobie jeden podstęp. Nie jesteś w stanie wstawać wcześnie, jeżeli nie będziesz kłaść się spać odpowiednio wcześnie. I tu kryje się moc – każdy dobry trener powie ci, że sen jest niezbędny dla regeneracji i wzrostu organizmu. Badania pokazują, że zbyt mała ilość snu prowadzi do wielu problemów zdrowotnych – nawet otyłość często towarzyszy zbyt małej ilości snu

 

5. Wyznaczaj cele i monitoruj ich realizację

Cele wyznaczasz, aby zaprogramować swój umysłowy kompas na dążenie w określonym kierunku. Wiele osób czuje niechęć przed planowaniem. Prawda jest taka, że możemy albo realizować nasze cele życiowe, albo cele innych ludzi. Nie ma innej możliwości.

Jeżeli celujesz w nic, trafisz za każdym razem.

 

Twórz cele krótko i długoterminowe i pamiętaj, że dobrze opisany cel, powinien:

 

 • być określony precyzyjnie (określenie np. „chcę mieć więcej X”, może doprowadzić do tego, że jeżeli twoim celem było na przykład mieć więcej pieniędzy, a znajdziesz 50gr, twój umysł „odhaczy” ten cel, jako załatwiony. Jeżeli więcej, to dokładnie „ile” i dokładnie „czego”)
 • być osiągalny. Nic tak nie niszczy motywacji jak nierealistycznie ustalone cele. Nie bój się marzyć, ale zawsze na końcu skonfrontuj swoje marzenia ze swoimi zasobami, umiejętnościami i czasem, jaki dajesz sobie na osiągnięcie tego celu.

 

Do monitorowania realizacji swoich działań używaj dziennika. To idealne narzędzie, jeżeli  z niego korzystasz.

 • Co zrobić, jeżeli się nie chce? Buduj łańcuchy działań – przy każdym dniu w kalendarzu, poświęconym na działanie w kierunku celu „x”, stawiaj „X” i staraj się, aby łańcuch dni był jak najdłuższy.

To już koniec. Nie pozostaje nam już nic innego, jak życzyć ci z całego serca wdrożenia tych zasad w życie. Bardzo na tym skorzystasz. Być może spotkamy się na jednym z naszych szkoleń i powiesz nam, jak ci poszło. 

Prowadzimy szkolenia kompetencyjne w zakresie systemów zarządzania jakością, a także jako jedyni w Polsce, licencjonowane szkolenia rozwoju osobistego i zawodowego, opracowane przez Ziga Ziglara.

 

Powodzenia 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *